Strona główna Ślub i wesele Zmieniłam nazwisko, zmieniam i dokumenty

Zmieniłam nazwisko, zmieniam i dokumenty

przez Justyna Szymborska
0 komentarz
Zmiana nazwiska

Ach ten ślub! Dopiero co stałaś na ślubnym kobiercu i mówiłaś „TAK”, a tu czas tak szybko ucieka i już trzeba wymienić dokumenty.

Nie taki diabeł straszny, jak to mówią. Będziemy mówić o tym jak krok po kroku przejść wymianę dokumentów i nie zwariować. Poniżej kilka rad jak pokonać proces wymiany dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i nie tylko.

Dowód osobisty

Od dnia ślubu Twój dowód osobisty będzie jeszcze ważny przez 4 miesiące. Aktualizację danych możesz dokonać na dwa sposoby: przez Internet lub bezpośredni kontakt w urzędzie.

Składam wniosek o dowód osobisty przez Internet

Musisz wymienić tylko dowód osobisty? Ta opcja jest właśnie dla Ciebie. Nie stracisz czasu na stanie w kolejce. Wystarczy tylko mieć Profil Zaufany, który pomoże potwierdzić Twoją tożsamość.  Na stronie gov.pl sprawdzisz krok po kroku jak go założyć.

No dobrze, masz już Profil Zaufany. Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Z pewnością zdjęcie. Te zaś powinno być nie starsze niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Poza tym nie możesz mieć na zdjęciu nakrycia głowy, ciemnych okularów i innych elementów, które uniemożliwiają rozpoznanie (są jednak wyjątki, sprawdź na gov.pl). Poza tym na fotografii powinna być widoczna cała głowa (zajmująca 70-80% zdjęcia) oraz górna część barków. Wymiary zdjęcia do wniosku elektronicznego to 35 mm szer. x 45 mm wys., o minimalnej rozdzielczości 492 x 633 piksele oraz max. wielkości do 2,5 MB.

13 kroków jak złożyć wniosek:

 1. W przeglądarce internetowej wpisz gov.pl nowy dowód osobisty
 2. Kliknij na stronę gov.pl i wybierz przycisk „Złóż wniosek”
 3. Otworzy Ci się strona logowania login.gov.pl gdzie wybierzesz sposób logowania – Profil Zaufany
 4. Wybierz odpowiednią informację dlaczego ubiegasz się o dowód – zmiana nazwiska
 5. Dokonaj wyboru urzędu, w którym będziesz odbierać gotowy dowód – dowolny urząd
 6. Jeśli chcesz mieć podpis osobisty, zaznacz tę opcję (informację co to jest znajdziesz w sekcji „Co to jest podpis osobisty?”)
 7. Teraz czas na dołączenie zdjęcia – wymiary to 35 x 45 mm (szer. x wys.) o minimalnej rozdzielczości 492 x 633 piksele oraz max. wielkości do 2,5 MB
 8. Upewnij się czy dane, które wpisałaś na wzorze są poprawne. To one będą widniały w dowodzie osobistym
 9. Teraz przyszedł czas na aktualizację danych kontaktowych. Sprawdź czy podany we wniosku adres e-mail jest poprawny. To na niego dostaniesz numer wniosku oraz nazwę urzędu, gdzie będziesz odbierać dokument.
 10. Masz uzupełniony formularz. Następnie system przekierowuje Cię do usługi e-podpis (strona: pz.gov.pl)
 11. Po zweryfikowaniu czy wszystko jest O.K. masz trzy możliwości podpisania wniosku elektronicznego: Podpis Zaufany, e-dowód, lub certyfikat kwalifikowany.
 12. Brawo! Wniosek został złożony. Na Twoją skrzynkę ePUAP i adres e-mail podany we wniosku otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku.
 13.  Już wkrótce odbierzesz swój nowy dokument 

UWAGA! Po zatwierdzeniu wpisanych danych we wniosku, nie będziesz mieć możliwości edycji danych i załączników.

Składam wniosek w urzędzie

Składanie wniosku o dowód osobisty w urzędzie to dobry pomysł, gdy wymieniasz kilka dokumentów. Będąc na miejscu od razu możesz załatwić kilka spraw naraz.

Co należy przygotować aby złożyć wniosek o dowód osobisty w urzędzie?

Na pewno będzie potrzebny Ci wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Wniosek możesz pobrać ze strony gov.pl lub pobierz go przy wizycie w urzędzie. Następnie przygotuj kolorowe zdjęcie. Jego wymiary to 35 x 45 mm (szer. x wys.), czyli takie same jak do wniosku elektronicznego. Pamiętaj również by zabrać ze sobą stary dowód osobisty lub ważny paszport. Fotografię wkleja urzędnik, więc nie rób tego w domu.

Informacje ogólne

Ile czasu ważny jest nowy dowód osobisty?

Nowy dowód osobisty  ważny jest przez 10 lat.

Ile czeka się na nowy dowód?

Maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku o nowy dowód osobisty.

Ile będzie mnie kosztować nowy dowód osobisty?

Nic nie zapłacisz, usługa jest bezpłatna.

Co jeśli zostałam przy swoim nazwisku i zmieniłam tylko adres zameldowania?

W takim przypadku nie trzeba wymieniać dowodu osobistego.

Jak odebrać dowód?

Upewnij się jakie warunki panują w wybranym przez Ciebie urzędzie. Z doświadczenia wiemy, że w dobie COVIDu nie możemy iść „z ulicy” i odebrać dokumentu. Musimy dostać informację z urzędu, że nasz dokument jest gotowy do odbioru. Następnie należy zadzwonić do wybranego wcześniej urzędu, umówić się na konkretną godzinę i dzień. Dopiero wtedy będzie można odebrać dowód. Pamiętaj by mieć przy sobie stary dowód osobisty.

Wymiana dowodu osobistego
Wymiana dowodu osobistego po ślubie

Paszport

Wniosek o wydanie nowego paszportu możesz złożyć wyłącznie osobiście. Nie możesz złożyć wniosku przez Internet wykorzystując profil zaufany. Wniosek o nowy paszport należy złożyć nie później niż 30 dni jeśli mieszkasz w Polsce, lub 90 dni jeśli mieszkasz za granicą. Czas te liczony jest od momentu sporządzenia aktu małżeństwa.

Przy składaniu wniosku o paszport musisz mieć ze sobą:

 • wniosek o wydanie nowego paszportu
 • zdjęcie kolorowe umożliwiające Twoją identyfikację (wymiary takie same jak do dowodu osobistego: 35 x 45 mm (szer. x wys.)
 • potwierdzenie wpłaty za wydanie nowego paszportu. Uwaga, przy podawaniu imienia i nazwiska podczas opłaty, podaj już aktualne dane.
 • nowy dowód osobisty
 • stary paszport

Informacje ogólne

Ile czasu ważny jest nowy paszport?

Nowy paszport ważny jest przez 10 lat.

Ile czeka się na nowy paszport?

Maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Ile będzie mnie kosztować nowy paszport?

140 zł to koszt ponoszony przez osobę dorosłą, ale jeśli masz już paszport i jest on ważny, zapytaj się w urzędzie ile masz zapłacić za niego. Bardzo prawdopodobne, że otrzymasz zniżkę/ulgę i opłata będzie znacznie mniejsza. Opłatę można wnieść zarówno on-line na konto, ale również bezpośrednio w urzędzie.

Jak zweryfikować, czy mogę odebrać już paszport?

We wniosku zaznaczasz formę powiadomienia: e-mail lub SMS.

Jak odebrać paszport?

Upewnij się jakie warunki panują w wybranym przez Ciebie urzędzie. Z doświadczenia wiemy, że w dobie COVIDu nie możemy iść „z ulicy” i odebrać dokumentu. Musimy dostać informację z urzędu, że nasz dokument jest gotowy do odbioru. Następnie należy zadzwonić do wybranego wcześniej urzędu, umówić się na konkretną godzinę i dzień. Dopiero wtedy będzie można odebrać dowód. Pamiętaj by mieć przy sobie stary paszport i aktualny dowód osobisty.

Wymiana paszportu po ślubie
Wymiana paszportu po ślubie

Prawo jazdy

Jeśli posiadasz prawo jazdy, to również i tu będzie trzeba wymienić dane. Wniosek możesz wysłać pocztą do urzędu lub zanieść osobiście. Polecam drugą opcję, ponieważ będąc osobiście masz szansę na poprawienie wniosku (gdy się pomylisz) lub możesz dopytać o rzeczy których nie wiesz.

Co należy mieć przy sobie składając wniosek o nowe prawo jazdy?

 • wniosek (można ściągnąć go ze strony gov.pl lub poprosić w okienku, w urzędzie)
 • stare prawo jazdy
 • skan starego prawa jazdy
 • nowy dowód osobisty
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty za nowy dokument

Dla ułatwienia: w punkcie „B” wniosku będzie trzeba uzupełnić nr prawa jazdy (w starych prawkach znajduje się on pod pozycją nr 5) oraz nr druku (w starych prawkach znajduje się on pod kodem kreskowym na odwrocie dokumentu).

Zmieniając nazwisko, zmieniłaś również miejsce zameldowania?

Ta informacje jest ważna ze względu na to, że urząd w którym aktualnie wymieniasz dokumenty i do którego już przynależysz, musi zgłosić się do Twojego starego urzędu po niezbędne dla nich dane.

Informacje ogólne

Ile czasu ważne jest prawo jazdy?

To co się zmieniło przy wydawaniu prawa jazdy to czas ważności dokumentu. Informacja ta szczególnie będzie przydatna dla osób, które zdawały prawo jazdy w momencie gdy było ono wydawane bezterminowo. Dla uspokojenia myśli – uprawnienia do kierowania pojazdem nadal są bezterminowe, nie trzeba zdawać ponownie testów czy przechodzić przez kurs. Jedyną zmianą jest to, że co 15 lat będzie trzeba składać nowy wniosek o wydanie prawa jazdy (czyli musimy odnowić dokument tak samo jak w przypadku paszportu czy dowodu osobistego).

Ile czeka się na nowe prawo jazdy?

Maksymalnie do 3 tygodni od momentu złożenia wniosku (w związku z sytuacją epidemiologiczną).

Ile zapłacę za nowe prawo jazdy?

Za wymianę prawa jazdy zapłacisz 100,50 zł

Jak odebrać prawo jazdy?

W urzędzie otrzymasz informację o nazwie strony, na którą należy się zalogować aby sprawdzić status wydawanego dokumentu (info-car.pl) oraz nazwę strony na którą należy się zalogować w celu umówienia dnia odbioru prawa jazdy. Poniżej zerknij na screen jak wygląda podgląd weryfikacji statusu prawa jazdy.

Wymiana prawa jazdy po ślubie
Wymiana prawa jazdy po ślubie
Wymiana prawa jazdy status
Sprawdzenie statusu prawa jazdy

O zmianie jakich danych należy jeszcze pamiętać?

Z pewnością poinformuj swój zakład pracy, do którego musisz dostarczyć kopię aktu małżeństwa (na odbiór aktu umów się w swoim urzędzie). Akt jest najczęściej gotowy do tygodnia od dnia ślubu. Jest też niezbędny w pracy, gdy bierzesz urlop okolicznościowy (2 dni). Poza tym należy wypełnić dodatkowo kwestionariusz zmiany danych. Zapytaj w dziale HR gdzie znajdziesz odpowiedni wniosek.

Innym typem danych, które powinno się zmienić to dane w banku. Dane te zmienisz wyłącznie osobiście w placówce. Nie zapomnij wziąć ze sobą nowego dowodu osobistego.

Będziesz wymieniać prawo każdy? Pamiętaj również o dowodzie rejestracyjnym, o ile masz taką potrzebę.

Studiujesz? Często bywasz u lekarzy? Opłacasz rachunki? Nie zapomnij i tam zaktualizować danych.

Jeśli posiadasz konta w mediach społecznościach, czy sklepach internetowych, możesz od razu uporządkować sobie i te kwestie.

Podsumowując – jakie koszty poniosłam przy wymianie dokumentów?

 • Dowód osobisty – 0 zł
 • Paszport – w zależności od naliczonej ulgi/zniżki (ja zapłaciłam z ulgą około 70 zł, w związku z tym, że stary paszport był ważny jeszcze 6-7 lat, nie jestem już studentką)
 • Prawo jazdy – 100,50 zł
 • Zdjęcia do dokumentów – w zależności od lokalu usługowego (ja zapłaciłam ok. 40 zł za 6 zdjęć wydrukowanych + wersję elektroniczną zgraną na mojego pendrive )

A Tobie jak idzie wymiana dokumentów? Był to przykry obowiązek, czy jednak udało się sprawnie wymienić wszystkie dane? Może coś Cię zaskoczyło? Podziel się z nami swoim doświadczeniem i zostaw komentarz.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym! Kliknij w jeden z przycisków społecznościowych.

To również cię zainteresuje

Zostaw komentarz