Strona główna Ślub i wesele Papeteria ślubna i moje DIY

Papeteria ślubna i moje DIY

przez Justyna Szymborska
0 komentarz
Papeteria ślubna DIY

Zapewne nie raz widziałaś pięknie zdobione zaproszenia, winietki czy księgę gości. Mnogość wzorów i faktur zachwycała, a od samego patrzenia dostawałaś zawrotu głowy? Spokojnie, też przez to przechodziłam.

Na rynku możemy spotkać bardzo bogatą ofertę zaproszeń, winietek, menu, księgi gości i wszystkich innych możliwych papeteryjnych elementów. Co jednak gdy chciałabyś postawić kropkę na „i” i dać chociaż trochę od siebie, nie kupując samych gotowców? Mam odpowiedź. Część rzeczy możesz wykonać sama, a część zamówić. Pomyślisz sobie „Tak jasne. Jak niby zachować spójność wzorów czy fontów?”. Na to pytanie też mam odpowiedź. Gotowa? No to zaczynamy!

Mam nadzieję, że wpis dostarczy Tobie skondensowanych informacji. Zacznę od kilku słów wyjaśniających, czyli w jaki sposób wpadłam w posiadanie zaproszeń, jak uzyskałam grafiki, gdzie postawiłam swoją kropkę nad „i” oraz ile finalnie mnie to wszystko kosztowało.

Zacznijmy od zaproszeń ślubnych. Planując ślub i wesele urodził się w mojej głowie pomysł „Zrobię je sama!”. Czas jednak szybko to zweryfikował. Inne obowiązki dnia codziennego wpadły w moje życie niczym gaśnica studząc moje emocje i zapał. Zagryzłam wargi i pogodziłam się z myślą „Nie ogarnę tego, za późno się za to zabrałam…”. Postanowiłam więc zaproszenia zamówić. Nie chciałam też przeznaczać na nie fortunę, chociaż wizja pięknych zaproszeń była bardzo kusząca. Takim oto sposobem trafiłam na wykonawcę zaproszeń PROBITUS. Mają oni swoje konto na Allegro, więc postanowiłam zamówić kilka próbek dla sprawdzenia. Dzięki temu mogłam zweryfikować grubość papieru, ocenić kolorystykę itd. Wybraliśmy te zaproszenia, które podobały nam się najbardziej. Po otrzymaniu projektu, zgłosiliśmy drobne poprawki i cyk, zaproszenia gotowe (https://tiny.pl/74wcd). Swoją drogą z czysty sumieniem polecam firmę. Mają bardzo proklienckie podejście 🙂

Koszt jednego zaproszenia to 1,59 zł.

W związku z obostrzeniami, mogliśmy zaprosić maksymalnie 150 osób. Rozdanych zaproszeń wyszło nam w sumie 80 szt.

No dobrze zaproszenia mamy. Jednak coś od środka mówiło mi, abym wzięła się za robotę i wykonała pozostałe elementy papeterii sama.  Tak oto wpadłam na wyszukiwanie obrazem w Google (tu sprawdzisz jak to zrobić https://tiny.pl/74wfz). Dzięki temu udało mi się znaleźć te same elementy, które były wykorzystane na zaproszeniach. Dodatkowo była promocja, więc za wzór zapłaciłam coś około 20 zł.

Kolejny krok to projektowanie pozostałych elementów papeterii. Za pomocą stronki canva.com Wykonałam winietki, menu na stoły, tabliczki do koszyczków ratunkowych, podziękowanie dla gości, podziękowanie dla świadków, etykiety na wódkę/nalewki/bimberek, plan usadzenia gości oraz typowanie prezesów (poniżej podgląd moich projektów).

RADA: pamiętaj, aby przy projektowaniu elementów papeterii zachować zarówno poprawne wymiary jak i spady.

Mnogość przeglądanych inspiracji zrobiła wielkie bum w mojej głowie. Teksty na koszyczkach czy typowanie prezesów są są pomysłami z Internetu. Nie pamiętam jednak, które to były strony.

Po wykonaniu projektów nastał czas na wyszukiwanie drukarni, która nam to wydrukuje. Tu skorzystaliśmy z polecenia (drukarni z podwarszawskich Ząbek).

Poniżej przedstawiam Ci łączne koszty jakie ponieśliśmy w związku z wydrukami. Poza tym uzupełniłam informacje odnośnie liczby sztuk danej papeterii, jej wymiar oraz w jaki sposób została ona wydrukowana i na jakim papierze.

Podsumowanie kosztów drukarni

 • Papier: kreda 350 g
 • Menu [A4] 25 sztuk, dwustronnie (chcemy składać na pół):  1,9 zł x 25 szt. = 47,50 zł
 • Koszyczki ratunkowe [A4] 2 sztuki: 1,9 zł x 2 szt. = 3,80 zł
 • Wpis na FP do księgi gości [18 x 18 cm] 1 sztuka (druk na A4, wycinaliśmy sobie): 1,9 zł
 • Typowanie prezesów [14.8 x 10.5 cm] 11 sztuk (już wycięte):  1,45 zł x 11 szt. =15,95 zł
 • Podziękowania dla gości [12 x 8 cm] 130 sztuk (już wycięte): 0,25 zł x 130 szt. = 32,50 zł
 • Zawieszki na nalewki/bimber [7 x 10 cm] 24 sztuki (do samodzielnego wycięcia): 10,00 zł
 • Zawieszki na wódkę [7 x 10 cm] 50 sztuk (do samodzielnego wycięcia): 20,00 zł
 • Winietki [9 x 10 cm] 145 sztuk (już wycięte): 0,70 zł x 145 szt. = 101,50 zł (tu dostaliśmy rabacik, początkowo było to 1 zł/szt.)
 • Plan usadzenie gości [42 x 59.4 cm] + podziękowania dla świadków x 2 [12 x 14 cm]: 30 zł
Łączny koszt papeterii ślubnej
Łączny koszt papeterii ślubnej

Na Allegro zamówiliśmy księgę gości z bardzo zbliżonymi elementami zieleni, ciemnymi kartkami i złotymi brzegami. Koszt 99 zł. (https://tiny.pl/74ww8). Natomiast do podziękowania dla gości z informacją „mamy nadzieję, że Ci się poszczęści..” dołączyliśmy dodatkowo zdrapki lotto. Dla dzieci zapakowaliśmy cukierki.

Pozostałe wydatki, które uzupełniały całość papeterii to:

 • Flamastry umożliwiające pisanie na ciemnych kartkach, do księgi gości: 5 szt. = 40 zł
  (https://tiny.pl/74wc7)
 • Naklejki do księgi gości (literki, serduszka, zakochane misie/postacie, elementy ślubne itp.) aby goście mogli jeszcze bardziej przyozdobić swoje wpisy, koszt ok. 30 zł

Jeśli zdecydujesz się na wydruki nr stołów i oznaczenia typu „słodki stół” czy „ księga gości”, zastanów się jak te elementy przymocujesz/przedstawisz. Może okazać się, że będą potrzebne dodatkowe ramki.

Cieszę się, że udało się nam chociaż trochę dać coś od siebie 🙂

Jeśli i Ty zdecydujesz się na przygotowanie całości lub części papeterii sama, podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Czy ten post był przydatny? A może znasz kogoś, komu może się przydać? Poleć go znajomym lub kliknij w jeden z przycisków społecznościowych.

To również cię zainteresuje

Zostaw komentarz